Bank Robbery
Mitä tekisit jos joutuisit elämään pelossa joka ikinen päivä – samanikäiset pojat hakkaisivat sinut kesälomalla tasaisesti toistuvaa tahtia ja isäsi, joka on jo toisissa naimisissa, kävisi vierailulla kodissasi mätkimässä äitiäsi ja sinua piristääkseen päiväänsä.
Lähiössä asuva yläasteikäinen Hannes yrittää lievittää tuskaansa syömällä ja pelaamalla räiskintäpelejä huoneeseensa lukittautuneena. Hän pitää kaiken sisällään, kunnes kuvioihin astuu kiven sisässä kymmenen vuotta istunut Madis-eno.
Vankilaan lopen kyllästynyt ja siellä kunnostunut Madis (nappiin osuva roolisuoritus Hannes Kaljuvärvltä) lähtee etsimään morsiantaan eteläisestä Virosta ja saa matkaseurakseen innokkaan salamatkustajan. Matkan taittuessa ja Hanneksen painostaessa Madis suostuu pikkuhiljaa opettamaan pojalle kuinka pelon tunteen saa häivytettyä kasvoilta ja miten naista ja asetta käsitellään.
Bank Robbery on uskottava kuvaus koko ikänsä kaltoin kohdellun teinin tuskasta ja hanakasta yrityksestä päästä oravanpyörästä. Näyttää väistämättömältä, että Hannes löytäisi ulospääsyn jo ennakkoon kirjoitetulta kohtaloltaan. Onko pankin ryöstäminen kovan miehen merkki?
SONJA LÖFSTRÖM
Print: 35 mm
Kesto: 90 min
Dialogi: viro
Tekstitys: englanti







