TNT Express sub.fi
Anti-Hollywood 2009 / Ohjaaja: Richard Lefebvre

Calamari Union (remake)

HUOM! Lisänäytös lauantaina 26.9. klo 23, Dubrovnik

Aki Kaurismäen Calamari Union (1985) on kansainvälinen kulttielokuva par excellence. Viidentoista Frankin ja yhden Pekan odysseiasta Kalliosta Eiraan on tehty jo aiemmin uusia tulkintoja, muun muassa englantilainen näytelmäversio. Richard Lefebvre tarttui härkää sarvista ja teki leffan uusiksi Seattlessa. Ajatus Helsinkiin sidotun Calamari Unionin amerikkalaisesta remakesta on niin naurettava, että pakko kai se oli tehdä – ja pakko se on nähdä.

Lefebvren pitkään vireillä ollut tulkinta on uskollinen alkuteokselle niin hengessä kuin kuvaustyylissä. Rosoinen mustavalkokuva siivittää Frankien – ja Pekan – matkaa Georgetownista Ballardiin. Alkuperäisen elokuvan syvälle uurrettu stadilaisuus vaihtuu yllättävän luontevasti amerikkalaiseen maisemaan matkailuauton ja pilvenpiirtäjineen. Kuten alkuteoksessa, myös remakessa suurta osaa Frankeista näyttelevät paikalliset rock-muusikot.

Yksi olennainen asia uudesta versiosta kuitenkin puuttuu: metro. Kaurismäen itsensä mukaan Calamari Union kun on underground-elokuva nimenomaan siksi, että siinä ajetaan maanalaisella.

TURKKA YLINEN

Print: dvd ntsc

USA (2009)
Kesto: 84 min
Dialogi: englanti
ok